David Lazar, penalty apărat la debutul în poarta naționalei! Rezerva lui Tătărușanu a fost trădată, totuși, de apărare | VIDEO

David Lazar a fost unul dintre oamenii amicalului câștigat de România cu Belarus, 5-3. Portarul Astrei a apărat un penalty, dar a primit trei goluri în repriza secundă.

România a câștigat cu 5-3 amicalul cu Belarus. Echipa lui Mirel Rădoi speră să obțină victorii și cu Norvegia și Irlanda de Nord, partide care ne pot ajuta în preliminariile pentru Campionatul Mondial 2022.

David Lazar, penalty apărat la debutul în poarta naționalei! Rezerva lui Tătărușanu a fost trădat, totuși, de apărare

Bogdan Mitrea a deschis scorul în minutul 11 al meciului cu Belarus. Fundașul lui Sepsi a debutat astfel cu gol marcat în tricoul naționalei.

România a condus la pauză cu 4-0, dar repriza a doua nu a mai fost la același nivel. David Lazar a pastrat poarta intactă până în minutul 63, după care oaspeții au marcat de trei ori.

David Lazar a avut, totuși, timp să se remarce! A parat un penalty în minutul 83 (VIDEO AICI)

David Lazar a apărat un penalty în amicalul cu Belarus, la debutul pentru echipa națională

David Lazar a fost portar de handbal și este pocăit

David Lazar are o poveste de viață foarte interesantă. Acesta a început ca portar de handbal și este un om credincios.

Acesta este născut pe 8 august 1991, la Tileagd, în judeţul Bihor, și a făcut junioratul la Paleu și Voința Sibiu. A jucat ulterior la Pandurii Târgu Jiu, FC Botoșani, Vejle și Astra Giurgiu.

Totuși, nu a pășit încă de la început pe drumul către fotbal. Acesta a practicat handbalul, dar era tot portar.

„Eram portar de handbal și domnul Ioan Boniș a fost cel care m-a îndrumat spre fotbal la FC Tileagd. Am mai lucrat și cu Kiraly Geza, după care am plecat la Paleu și am intrat pe mâna lui Ioan Pap-Deac”, a povestit David Lazar, potrivit Fanatik.

ECHIPELE DE START:

România: Lazar – Nedelcearu, Mitrea, Toșca – Mogoș, Marin, Nistor, C. Ganea – Man, Pușcaș, Tănase
Rezerve: Bălgrădean, Tătărușanu, V. Crețu, I. Cristea, Alibec, Al. Maxim, Al. Albu, Țîru, Bicfalvi, C. Manea, Camora, Al. Băluță
Selecționer: Mirel Rădoi

Belarus: Chichkan – Polyakov, Naumov, Bordachev, Pechenin – Ebong, Maevkiy, Khachaturyan, Bakhar – Kendysh, Laptev
Rezerve: Khatkevich, R.Begunov, V. Klimovich, Pavlovets, Sachivko, Skavysh, Stasevich, Yablonski, Yuzepchukh
Selecționer: Mihail Marhel

Programul naționalei României, în noiembrie 2020

15 noiembrie: România – Norvegia (Liga Națiunilor) – 21:45, “Arena Națională” București
18 noiembrie: Irlanda de Nord – România (Liga Națiunilor) – 21:45, Windsor Park Belfast.